in the name of god

دسته بندی ها

تبلیغات و حمایت ها

0

0

326

۳۱ مرداد ۱۳۹۶

مقایسه راویان سنت پیامبر (ص) از دیدگاه شیعه و سنی (مقایسه ابوهریره با ابان بن تغلب)

تولید شده در سایت ندای شیعه

ابوهریره و ابان بن تغلب دو شخصیت مشهور روایی به ترتیب در بین اهل سنت و شیعیان میباشد و این بر کسی پوشیده نیست که تعداد بسیار زیادی روایت از این دو فرد به ترتیب در کتب شیعه و سنی وارد شده است.
پس با توجه به اهمیت این اشخاص از نظر تعداد روایاتی که نقل کرده اند و بخش مهمی از سنت پیامبر(ص) که بدست این افراد منتقل شده است لازم است تا حداقل بزرگان هر مذهب به او اعتماد داشته باشند و او را مورد خدشه قرار ندهند.
برای جناب"ابان بن تغلب"این امر ثابت است که ایشان فردی عظیم الشأن، جلیل القدر و راستگو و مورد وثوق معصومین بوده اند بطوری که امام باقر علیه السلام آرزو میکنند تا مثل او را در شیعیانشان ببینند:

أبان‏ بن‏ تغلب‏ بن‏ رباح‏ ،أبو سعيد البكري الجريري، مولى بني جرير بن عبّاد بن ضبيعة بن قيس بن ثعلبة بن عكابة بن صعب‏ بن علي بن بكر بن وائل.
ثقة، جليل القدر، عظيم المنزلة في أصحابنا، لقي أبا محمّد علي بن الحسين و أبا جعفر و أبا عبد اللّه عليهم السّلام و روى عنهم، و كانت له عندهم حظوة و قدم.
و قال له أبو جعفر عليه السّلام: إجلس في مسجد المدينة، و افت الناس، فإنّي أحبّ أن يرى‏ في شيعتي مثلك‏

طوسى، محمد بن الحسن، فهرست كتب الشيعة و أصولهم و أسماء المصنّفين و أصحاب الأصول (للطوسي) ( ط - الحديثة) ؛النص؛ص44 - قم، چاپ: اول، 1420 ق.

اما همین موضوع را در مورد "ابوهریره" از منظر علما و صحابه مورد قبول اهل سنت بررسی خواهیم کرد که حتی خود این افراد نیز ابوهریره که صاحب کیسه های پر از روایت!بوده است را قبول ندارند:

حدثنا أبو بكر بن أبي شيبة وأبو كريب واللفظ لأبي كريب قالا حدثنا بن إدريس عن الأعمش عن أبي رزين قال خرج إلينا أبو هريرة فضرب بيده على جبهته فقال ألا إنكم تحدثون أني أكذب على رسول الله...

صحيح مسلم، ج3،ص1660دار احیاء التراث العربي بيروت

أبي رزين گوید :ابوهريره به نزد ما آمد و با دست خويش بر پيشانيش زد و گفت : شما به هم مي گوييد که من به رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم دروغ مي بندم؟؟؟!!!

با توجه به این روایت یعنی حتی صحابه هم او را صادق نمیدانستد!

وذكر أبا هريرة: فقال النظام: أكذبه عمر، وعثمان، وعلي وعائشة رضوان الله عليهم.

تاویل مختلف الحدیث،ج1،ص72،المكتب الاسلامي - مؤسسة الإشراق

و وقتی نام ابوهریره ذکر شد نظام گفت:عمر ،عثمان ،علی و عایشه اورا تکذیب کردند.

و یا این روایت در کتاب"تاریخ ابی زرعة الدمشقي" را با هم ببینیم:

حدثني محمد بن زرعة الرعيني قال: حدثنا مروان بن محمد قال: حدثنا سعيد بن عبد العزيز عن إسماعيل بن عبيد الله عن السائب بن يزيد قال: سمعت عمر بن الخطاب يقول لأبي هريرة: لتتركن الحديث عن رسول الله صلى الله عليه وسلم أو لألحقنك بأرض دوس. وقال لكعب: لتتركن الأحاديث، أو لألحقنك بأرض القردة.

تاريخ ابي زرعة الدمشقي،ج1، ص544،مجمع اللغة العربية - دمشق

از سائب بن يزيد روايت شده است که گفت : از عمر بن خطاب شنيدم که به ابو هريره مي گفت : يا روايت کردن از رسول خدا ( ص ) را کنار مي گذاري يا اينکه تو را به دوس تبعيد مي کنم ؛ و به کعب نيز مي گفت : يا روايت کردن از رسول خدا را کنار مي گذاري يا تو را به سرزمين ميمون ها ( يهود که به صورت ميمون مسخ شدند ) تبعيد مي کنم!!!

براستی چرا عمر بن خطاب ابوهریره را از نقل حدیث منع میکرد؟آیا به او اطمینان نداشت؟و اگر داشت چرا مانع نقل سنت پیامبر صلی الله علیه و آله میشد؟کدام؟؟
آری!تفاوت جناب ابان بن تغلب با ابوهریره از زمین تا آسمان است! معصوم آرزوی داشتن چندین ابان در بین شیعیان خود را دارد ولی صحابی بزرگ اهل سنت او را از نقل حدیث منع میکند یا به قول نظام او را تکذیب میکند!!

#ابومهدی_علیرضا_القزوینی

0
ديدگاه